uranüs

baştan söyleyeyim dalga geçmek için yazmıyorum. sizinle dalga geçilen bir duruma uyandırmak için yazıyorum.

uranüs'ün kötü kokmasının nedeni uranüs'ün "ur anus" yani "your anus" olması .. böyle isim verdikleri bir gezegenin "kötü kokması" geçilen dalganın bir parçası.

bir kez daha not ediyorum. şaka olsun diye yazmıyorum.. bu dünyada gözünüze sokulan her şeyin size çekilen bir psikolojik operasyon olması ihtimalini düşünün diye yazıyorum..

http://time.com/5252381/uranus-stinks-smell/

soyut şeyler.. makara kukara kakara filan diyebilirsiniz tabi.. keyfiniz bilir.

somut sorulara somut yanıtlarla kapak takmak isteyen dostlar kendilerini deneyebilirler.
(bkz:#1147677)
(bkz:#1146573)

trt çizgi filminde eşekle ilişkiye girilmesi

nasil bir ulke olduk, nasil bir nesil yetistirmeye calisiyoruz yemin ederim ben bilemedim, anlamadim. bildigin trt cocuk kanalinda bir cizgi filmde elemanin teki kavramis esegin belini yaldir yaldir goturuyor. lan nedir bu? nasil bir seydir bu? kiyamet alametleri dedikleri boyle seyler olsa gerek. video asagida, 5:39 dan itibaren dikiz.

avengers infinity war

14 ağustos'da blu ray kutulu sürümü satışa sunulacak. üstelik bu sürümde bir çok kesilmiş sahneler olacakmış. yaklaşık 30 dakika filme ek süre eklenmiş.

ancak kötü haber şu ki, marvel tüm filmlerinde olduğu gibi ülkemizde satışa sunulan blu ray sürümlerinde türkçe dil desteği sağlamıyor. madem öyle sinemada niye altyazı-dublaj desteği veriyorsun amk. o kadar para vermeye razısın ama filmde dil desteği yok. şaka gibi.

euro

su dakikalarda 7,37 den işlem goruyor. daha 4. ayda 5,17 den islem goruyormus oysa. 4 ayda 2,20tl arttirmayi basaranlarin siyasi bilgilerini gozlerinden opuyorum.

dead night

Dün karanlık zihinler adlı filme gidecektik işimiz çıktı mecburen bugüne erteledik. Bugün ise haftalık sinema güncellemesi olduğunu unutmuşuz, filmi 19:45 ve 22:00 seansına koymuşlar. Üstüne ikisini de dublaj yapmışlar. Normal de 17:15 seansı altyazılıydı ama işte saçma sapan bir değişim uygulanmış. Biz de saat beşte geldik baktık film iki saat ileri itelenmiş...

Ne yapsak diye düşünürken, bari boşuna gelmiş olmayalım ' şu dead night neymiş ya ' dedi arkadaş. Önce kabul etmedim, eve geçelim dedim ama nafile. Arkadaşım korku filmlerine biraz fazla bağlı. Hazır yeni gelmiş girelim diyince kıramadım. Bende ne kaybederiz kafasıyla bastım aldım bileti.

İşte hayatımda izlediğim en berbat, en boktan, en sikik film ile böyle tanıştım.

Film hakkında bir kaç yorumum olacak. Gayet samimi ve genel değerlendirme.

Şöyle ki filmin ilk 20 dakikasında izlediğim en kötü korku filmi ama idare eder dedim belki ileride açılır düşüncesi vardı ama kalitesini ilk dakikalarda şamar gibi yüzümüze vurdu.

Aradan çok geçmeden filmin yarısına geldiğimizde ( hala birbirinden anlamsız konuşmalar, saçma sapan kamera açıları, diyaloglar, ne olduğu anlaşılamayan senaryo ) bu yılın en kötü fimi olacağını düşünmeye başladım.

Film ilerledikçe bu düşünce son on yılın en kötüsü, son yirmi yıl derken bitişiyle beraber hayatımda izlediğim en boktan film olmayı başardı.

Evet filmden hiç bahsetmeden bu kadar yerin dibine sokmuş olmam garip gelebilir. Ama iki yıllık yazarlık kariyerimde biraz olsun, çok değil birazcık bana güveniniz varsa bu filmi ne izleyin, ne araştırın ne de aklınızda tutun. Sizlerden tek isteğim bu filmi gördüğünüz yerde uzaklaşın.

andrew brunson

trump'in hukuk kisvesine siginip fethullah gulen'i bize iade etmemesi sebebi ile bu adami elimizde pazarlik payi olarak tuttugumuz o kadar acik ki.

ancak siyaset boyle aleni olmaz, sahsim adina ben olsam boyle bir sey yapmazdim.

misal bizim elimizde trump'a karsi yegane koz rahip brunson var. oysa trump'in elinde bize karsi oynayabilecegi siyasetinden askeriyesine, ekonomisinden kilina yunune o kadar cok sey varki, biz zaten sahaya 28-0 maglup giriyoruz. misal trump brunson'u verin dedi, erdogan i ih olmaz dedi, dolar ayni saat 6,5tl oldu. biz dolarin degerini amerikan topraklarinda etkileyebilir miyiz peki?

elbette hayir.

bence yanlis bir siyaset. hakli ama yanlis.

avengers infinity war

internete de kaliteli sürümü düşen film. aklina gelen tum marvel karakterlerini barindiriyor neredeyse, son derece guzel bir film ama sonu hüsranla bitiyor, bu kadar spoiler fazla bile. muhakkak izlenmeli.

mars

2003 yılından beri dünyamıza en yakın olduğu zamanları yaşıyoruz. çıplak gözle net şekilde görülebilir. kafanızı kaldırdığınızda görünen turuncu parlak nokta mars !

ayrıca teleskopla çok detaylı incelenebilir durumda. tek sorun gezegende yaşanan kum fırtınaları birazcık görüntüyü zorlaştırıyor. onuda görmezden gelin canım, sanki her gün mars görüyoruz.

(bkz:marsta sıvı halde su bulunması)

alpha centauri

güneş sistemimize en yakın yıldız sistemi kendisi. dünyamıza uzaklığı 4,3 ışık yılı.

içerisinde güneş benzeri iki yıldızdan ve epey uzağında dönen kırmızı cüce yıldızdan oluşur. muhtemelen yıldızının etrafında dönen yaşama elverişli gezegenleri olan hatta bildiğimiz canlı yaşamının devam ettiği bir sistem dahi olabilir. bunu gitmeden asla bilemeyeceğiz.

gitmek demişken, alpha centauri'ye 40 yılda gidilmesi mümkün görünüyor. projenin içeriği ise şöyle;

binlerce küçük ışık yelkenlisi hazırlayıp, bunları güçlü lazer ışıklarıyla yollamak. bu sistem sayesinde ışık hızının %20'sine (saniyede 60bin km) ulaşılabilir. eğer 20-30 yıl içinde bu proje hayata geçerse, yolculuk yaklaşık olarak 20 yıl sürecek. en kötü 50 yılımız var. her türlü görürüz.

sonuç olarak bu denli zor işin altından kalkmak çok büyük enerji gerektiriyor. sonuçta bit kadar cihazı ankara, ,istanbula değil trilyonlarca km ötede yeni bir yıldız sistemine yolluyorsun. enerji açığı nasıl kapatılır, cihaz bozulur mu ? zilyon tane sıkıntı içeren bir proje.

2060 civarı bilgiler gelmeye başlar. o zaman da sağlam bir yorum yaparız.