parmak izi

amerikan polisiye filmlerinin olmazsa olmazlarindan.

-arka odada bir vibrator bulduk $ef.
-bak bakalim parmak izi var mi.
parmak izi, parmakların son eklemi ve uç kısmındaki kıvrımların meydana getirdiği iz. parmak izi insan vücudunun tabii halinden istifade edilerek bulunmuş ve bugün şahıs tespitinde çok fazla kullanılan bir metoddur.

insan vücudunun dış derisinde bulunan her kıvrımda ter gözenekleri vardır. bunların herbiri iç deriye kadar uzanır. her gözenek orada çiviye benzeyen ve papila denen iki sıralı çıkıntılarla iç deriye sanki çivi atmış gibidir. bu sebeple dış deri hasara uğrasa, hatta tamamiyle dökülse bile, bu papilalar yine de parmak izinin tespiti için yeterlidirler. yine, yeni çıkan derilerdeki izler de eskisinin aynısı olurlar. fakat iç deride bulunan papilalar tamamiyle kaybolursa o zaman parmak izini tespit etmek mümkün olmaz; zira bu durumda parmak içi kıvrımları tamamen kaybolmaktadır.

vukuatı bol, ağrı eşiği yüksek kişinin gözaltına alındığında kimlik tespiti yapılamaması için parmak uçlarındaki deriyi dişleriyle soymak yada çakmakla yakmak sonucu ortadan kaldırdığı delil. şahsa özel id.
iki insanın, parmak izlerinin aynı olma olasılığı "50 milyarda" bir olduğundan, eşi yok olarak kabul gören bir teşhis aygıtıdır.
eskiden bu iz parmagi murekkebe batirip kagida parmagin bastirilmasi sonucunda alinirdi, o da digital ortama ta$inmi$.

bugun gordum ki parmaklar bir bir scannervari bir cihaza taratiliyor ama cihaz parmaklari taramamakta direniyor. belki benim parmaklarimi begenmedi bilmiyorum ama iki elin parmaklarinin izini almak 7/8 dakika civari surdu. murekkepli eski sistem cok daha hizliydi.
0 /