gandalf

lotr un eski basımlarında bulunan kapaklarda acuze bir bireymiş gibi resmedilen, ve fakat sonraki basımlarında hak ettiği itibarı iade edilen büyücüdür kendisi.

oğlak burcu

öncelikle kendi bildiğim kadarıyla, kendimden bildiğim kadarıyla diyebilirim ki çalışkan, hırslı, düzenli, disiplinli bir burçtur. sürekli bir sonraki adımın planını yaparlar. kontrolsüz ve disiplinsiz yaşamak onlara göre değildir. iş yerlerinde yönetici olasıcalardır. yapılacak işlerin listesini çıkartan ve günlük haftalık hatta yıllık planları hazır olan tek burçtur. sürekli bir hedefleri vardır ve o hedefe tırmanmak, ulaşmak için yırtınırlar. götümden başka bir kaynağa göreyse bu burç:

oglak karakterini kavramak, bir esintiyi yakalamaktan baska bir sey degildir. simdi bir oglak’i inceleyin onu nerede bulacaksiniz? kendisini yetistirebildigi ve yükselebildigi her yerde...

ilerleyebildigi ve gizli ihtiraslarini daha da gelistirebildigi her yerde onu bulabilirsiniz. oglak’la savasmak faydasizdir. en iyisi onun yaptigini yapmak.

her zaman satürn kisiligini saran hafif bir melankoli ve ciddiyet havasi vardir. hiçbiri, satürn’e has disiplin ve kendini inkar etme etkisinden gerçek anlamda kurtulamaz. oglak’larin bir çogunun güçlü ayaklari vardir ve uygun ayakkabilar giyerler.

elleri maharetli, sesleri ekseriye düz ve rahatlaticidir. muhtemelen bu seste gururunuzu oksayici ve ikna edici bir nezaket sezeceksiniz. bunlar bikmadan, yorulmadan, amansizca ; hakaretleri, baskilari, hayal kirikliklarini ve her görevi hazmederek, sükunetle durmadan çalisirlar.

çok tatli sekilde romantik olan oglak’lar vardir. oglak’in saygisini kazanmak istiyorsaniz, sakin geleneklere karsi gelmeyin. pek az oglak ihtiraslarini gizlemeyi unutur. yaptiklari isin en üst mevkiine geçmedikçe de çalismayi hiç reddetmezler. sonra inatçi keçiligi tutar ve tirmanmaya merdivenin en üstünden baslamakta israr eder, çünkü oraya ait oldugunu hissetmektedirler.

dogal olarak böyle bir davranis kasvetli, karamsar, soguk ve bencil bir insan yaratir ki, bu insani tatmin etmek mümkün degildir. ancak bir iki kere sert taslara toslamasi genellikle dogru yolu bulmasi için yeterli olur.

pek azi bir kenara çekilip baski altinda tutulan bir heyecanla tebessüm ederken ve ayagiyla müzige tempo tutarken yakalanir; ama bunlar asla bir içki sofrasinin üstüne atilacak cesareti bulamazlar. o düzgün, biçimli oglak burnunun baska insanlarin islerine sokuldugunu, ya da satürn dilinin dedikodulara karistigini az görürsünüz.

kendisinden istenmedikçe ögüt vermeye pek hevesli degildir, ama onun pratik zekasindan yararlanmak istediginiz zaman hiç tereddüt etmeden ve ciddi bir sesle size akil verecektir.

ayni zamanda, sizin bu ögüdü tutmanizi da bekleyecektir. oglak görev ve sorumluluk duygusunu ve aksilikleri hos görüyle karsilamayi iyi ögrenmistir. yaslari ilerledikçe kuvvetleri ve hastaliga dayanikliklari da artar. korku, süphe, üzüntü ve kasvet mikroplardan daha öldürücüdür. oglak’larin yasama gücü harkuladedir.

öyle utangaç ve tatlidir ki... belki biraz inatçidir ama yine de naziktir. pek de zararsiz görünür. oglak kendini güçlendirmek için zaaflariniz, kendini begenmelerinizden, kiskançliklardan faydalanmayi da ihmal etmez.

22 aralık 2011 fransa nın ermeni yasasını oylaması

aslinda bu bir yasa degil henuz yasa tasarisi konumunda. yasala$masi icin resmi gazetede yayinlanmasi gerekiyor ki bu da hayli uzun bir zaman gerektiriyor. misal yasala$ma $ubat ayini gecerse tasari hukumsuz kalacak. ozetle $u anda fransiz parlementosunda kabul edilen tasari bizim icin cok bir onem ta$imiyor, en azindan $imdilik. tabi tasarinin kabul edilmesi bile turkiye’yi hareketlendirecek, fransa’ya yaptirimlar uzerine yaptirimlar uygulanacak, yuksek ihtimalle sivil insiyatif de fransiz mallarini boykot ederek fransa ekonomisine yuklenmeye cali$acak.

$ahsi kanaatim tasarinin kabul gormesinin yasayi resmi gazetede yayinlatmasina yetmeyecegidir. fransa cumhurba$kani secimlerine kadar uzayacak bu konu, sonra hoppa bismillah geri cekilecek yahut uzerinde degi$iklik yapilmasi icin yeniden parlementoya yollanacak. sarkozy mal bir adam degil nihayetinde, cumhurba$kanligi secimleri icin belki ermenilerin ve ermeni sempatizanlarinin oylarini $imdi topladi bu sayede ama secimlerden sonra ortada yasa falan kalmayacaktir.

nevrotik sayıklamalar

çocuktum, habersizdim önceleri bu kan emici dünyadan
sanki, saflığıma karşılık onunla aramızda aşılmaz surlar vardı
yetişkinliğe doğru attığım her adımda surlar ufak ufak sarsılmaya başladı.
ve ben bir okadar direndim büyümemek için
direndikçe acıttılar,incittiler
kendileri gibi olmami istediler
yavaş yavaş gücümü yitiriyorum
kanımı emiyorlar üzerime geliyorlar
bu gri-siyah denize kanlı dalgalarla boğuşmaktan bitkin düştüm
ruhum isyan bayrağı çekti
artık taşıyamayacağı yükler istemiyor
vazgeçti mücadeladen
sonsuzluğun kıyısına vurdum
gecye veda etmeden hemde
onlar gibi yaşamak yerine kendimce ölmeyi şeçtim.

psikanalitik edebiyat kurami

sigmund freud’un temelini attığı psikanalizin yöntemlerinin edebiyat eleştirisine uygulanmasıdır. psikanalizin ilk dönemlerinden itibaren, freud’un kendi yazdığı denemeler de dahil olmak üzere, etkili olmuştur. zamanla geliştirilmiş ve farklı dallara ayrılmıştır.