satranç

A
hayal gucu,yaraticilik,risk,calisma ve hesaplama yeteneklerini ortaya koyduran,piyonlarla oynanan oyun.
8x8 lik karelere bolunmu$ bir tabela ustunde toplam 16 piyon, 4 kale, 4 at, 4 fil, 2 vezir ve 2 $ah’la oynanan iki ki$ilik strateji oyunu.
cok fazla dusunme gerektiren bir zeka oyunu.
satrancta uluslarasi puan sistemi vardir. ulkemizde de puanlar ukd(ulusal kuvvet derecesi) olarak degerlendirilmektedir. satranci ust duzey oynayanlar arasinda basit bir hatanin telafisi yoktur. oyunu kaybetme nedeni olur.(bkz:mat) (bkz:yahoo chess ) te devamli takildigim zaman gecirmek icin bana gore bire bir bir zeka oyunu. (bkz:hastasiyim)
satranc asla ve asla siradan bir oyun gibi gorulmeyecek olaydir,matematiksel bir olaydir resmen satranc,cok ince ama bir o kadar keskin stratejiler ve bunlar icin kafa patlatma oyunudur..
ilk baslarda her ne kdar sikici olsada zamanla daha cok eglenceli halen gelen kanimca en asil ve en adil oyundur.
oynarken ağaca döndüren, açıkgöz olmayı gerektiren, çocuklara bencilliği aşılayan bir aktivitedir. küçük yaşta oyunun aşılandığı körpe zihinlere hep bana rep bana mantığı yerleşir. pedagojik açıdan asıl yapılması gereken şey kardeş payı bölüştürme olacaktır. şu an piyasadaki hortumcuların çoğu küçükken bu illete bağımlı hale getirilenlerdir. oyunu çinlilerin bulmuş olabileceğine dair kesin şüphelerim var.
16 taşla oynanır. 8*8 lik kare üzerinde oynanır. oyuna beyazlar başlar. 6 tip taş vardır: piyon, kale, at, fil, vezir, şah.
A
0 /