blizzard

diablo, warcraft ve starcraft serileriyle kendini tanitmayi basarmis muhtesem oyunlar ureten bir firma. son 6-7 yildir sadece bu oyunlar uzerine calisiyorlar fakat ondan once de 3-4 tane oyunlari var. her oyununu dusunmeden alirim.
yaptigi her oyunla piyasa standartlarini belirleyen oyun firmasi.ilk buyuk isleri warcraft1,2 ve diablo ile yaptiklari suksenin ardindan starcraft ve diablo2 geldi.daha sonra online piyasaya etl atan blizzard wow ile ortaligi sildi supurdu.milyonlarca kisi world of warcraft oynamak icin esinden karisindan bosandi.isinden atildi.blizzarddan ayrilan bir gruo flagship studios’u kurdu.
vidyo oyunları üreten bir şirkettir. 1994’te warcraft oyununu çıkardığından beri, dünyanın en başarılı oyun geliştiricilerinden bir kabul edilir. ürettiği diablo, starcraft, warcraft oyunları ve bunların devam oyunları sayesinde tek-oyunculu ve çok-oyunculu vidyo oyunları alanında büyük hayran kitlesi elde etmiştir. pek çok ünlü oyun üretici firmanın aksine, blizzard az oyun üretmiştir ancak ürettiği oyunların hepsi alanında en iyi oyun seçilmiştir. her ürettiği oyun, daha piyasaya sürülmeden yankı uyandırmaya başlar. ultima online ile başlayan ve günümüz oyuncularının en yoğun olduğu devasa online oyun piyasasına 2003 yılında warcraft oyununun devamı olan world of warcraft oyunu ile giren blizzard, geçmişindeki başarısını yineleyerek bu oyunu ile de alanında en iyi olmayı başarmıştır. bunun da en açık örneği world of warcraft’ın dünya çapında 6 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip olmasıdır. her ne kadar sevilse de, blizzard ile hayranları arası her zaman iyi değildir. hayranlarının isteklerini karşılamakta geciken ve verdiği tarihleri çoğunlukla erteleyen blizzard, son yıllarda kadrosundaki yıpranma ile hayranlarını endişelendirmiştir. blizzard, oyuncu uzaklaştırmaları ile de ünlüdür çünkü tek tek uzaklaştırmaktan ziyade toplu uzaklaştırmaları tercih eder (örneğin, yüzellibin kişi) ve hatta blizzard’ın toplu uzaklaştırmalarının ulusal gazetelerde bile haber unsuru olduğu olur.

http://tr.wikipedia.org
amerikanın kuzeyden esen aşırı soğuk rüzgarlarına verilen isimdi galiba.birde aşmış bir oyun firmasıdır. her yeni oyunu piyasayada yeni bir tür oluşturur. oyunları üzerinden 1 yıl geçmeden unutmaya alıştığımız şu günlerde starcraft’ın 10 yıl sonra hala en çok multiplayer oynanan oyun oluşu, hala daha diabloyu senede bir kere hatmetmemiz bunun en açık delilleridir.
(bkz:blizard da çalışan uzaylılar)
yaptığı her oyunun en az 4-5 sene süren bir hazırlama aşaması olan firma. oyun en mükemmel noktaya ulaşmadan çıkarmamaktadır. evet 4-5 sene çok uzun bir süre olabilir ama oyunların oynanma süresini düşündüğümüz de ne kadar isabetli bir karar olduğunu anlarız. bugün battle net üzerinden hala insanların deli danalar gibi diablo oynadığını görürüz.
south parkın o world of warcraft’ı konu alan mükemmel ötesi bölümünde cocuklardan biri blizzardda wow yapımcılarından birine neden sende bu oyunu oynamıyorsun diye sorduğunda blizzarddaki adam benim bir hayatım var diye yanıt verir.
oyun üretmeyen adeta uyuşturucu ticareti yapan abd menşeli yapımcı firma.bir oyununu bile oynamanız size içine çekmeye yeterde artar bile,yıllar geçmesine rağmen daiblo 2 halen oynanmaktadır world of warcraftı söylemiyorum bile bu iki örnek bile ne derece bağımlılık yaptığının göstergesidir.yakın zamanda çıkardıkları hearthstone elli (50) milyon civarında oyuncuya sahiptir adamlar bağımsızlık ilan etse kimse sesini çıkaramaz o derece.

not:for the horde