league of legends

bir warcraft 3 haritası olan dota isimli oyun ile hemen hemen aynı yapıya sahip olup daha gelişmiş bir yapı sunan ve şu aralar oldukça popüler olan internet üzerinden oynanan oyun.
uzun saatler oynayınca insanda sinir yapıyor. gereksiz yere sinirlenmeye başlıyorsunuz. bende öyle oluyor en azından. ama türkçe seslendirmesi çok eğlenceli olmuştur oyunun.

http://tr.leagueoflegends.com/
bir süredir eu-west sunucusunda oynadığım (yalanım yok harika oynuyorum) dota benzeri oyun.

son patch’de gelen aram haritası normal queue’ye dahil edildi ve süper oldu.
bir kere bile oynamadim bu oyunu, hatta videolarindan herhangi bir tanesini bile henuz izlemi$ligim yok ancak isminden o kadar cok bahsediliyor ki, sirf oynamadim ve izlemedim diye kendimi league of legends bakiri hissediyorum resmen.
online sektörde çığır açmış olan oyun.

yapılan turnuvaların canlı yayımlarını 1 milyonluk bir kitle takip etmektedir.

türkiye'de de talep bir hayli büyüktür.

sıradan lig maçları anadolu takımlarının kendi aralarında yaptığı maçlardan daha fazla izlenmektedir.
biri suraya nedir ne degildir detayli bir seyler yazsa, biz lol cahilleri de bi bilgilensek ona gore baslasak ya da baslamasak ne guzel olacak.
temel olarak beşer kişilik iki takımdan, 3 farklı koridor, orman yaratıkları, minyonlar, baron nashor ve ejderhadan oluşan bir moba oyunudur. takımdaki rollerin dağılımı ise 1 üst koridor, 1 orta koridor, 2 alt koridor ve 1 ormancıdan oluşur. alt koridora nişancı ve destek gider. desteğin görevi orta oyuna kadar (ilk 20-25 dakika) nişancıyı korumaktır. çalılara, önemli noktalara totem atmak nişancıların menzili diğer şampiyonlara göre daha uzundur. takımın ana 2 hasar kaynağından biri olmakla birlikte oldukça kırılgan bir yapıya sahiptir. minyonlara yaptığınız son vuruşlar size altın kazandırır. öncelikli amaç rakibi öldürmek değil, kuleleri yıkıp rakip nexusu patlatmaktır. yeni başlayan oyuncular için önerdiğim şampiyon master yi'dır. acemiler için oldukça basit mekaniklere sahiptir.
favori karakterlerim kayle ve lux
ancak oyunu bırakmama az kaldı,
5 vs 5 maçlarda sebepsizce afk kalan ( away from keyboard) tipler yüzünden kaybetmekten bıktım.
biz iki elimiz kanda olsa diğer 9 kişinin güzelce oyununu oynaması için sonuna kadar oyunu bırakmazken bu ergenler annesi yemek hazır diye çağırdı diye hemen bilgisayarı resetliyorlar.
Çağımız gençlerinin hastalığıdır efendim. En uzun oyun 45 dakika ve 1 saat arası sürmektedir. Yıllık düzenli olarak turnuvaları yapılır ve güzel ödülleri vardır. (bkz:E-spor) teriminin ülkemize gelmesine katkıda bulunmuştur.
1,5 yıldır kesintisiz oynuyordum ama artık oynamayı bırakmaya kesin karar verdim, sebepleri ;

1- takımlar 5vs5 toplam 10 rastgele online oyuncudan oluşuyor. 1 oyun 40 dk sürüyor ve bu 40 dk yensen de yenilsen de denk bir mücadelede zevk almak istiyorsun. çünkü yaklaşık 40 dk az bir süre değil.
Burada oyuncular genel olarak küçük yaştaki, tripli ergen çocuklardan oluşuyor.
Oyundaki en ufak bir yanlış hamleden nem kapıp,takımını yalnız bırakma pahasına oyundan çıkıyorlar. güya oyunu terk edenlere bir sonraki oyunlar için ceza sistematiği var ancak hiç uygulandığını görmedim.tabi 1 kişi oyunun ortasında çıkıncai 4 kişi kalıyorsun ve oyun bitene kadar karşı takım tarafından eziliyorsun.
Oyundan çıkmayan ergenler ise kendi dünyalarına göre bir şeyler ters giderse,feed (besleme) dediğimiz karşı takıma bedava kill (puan) verme, takım oyunundan kopma gibi kendilerine göre triplerle oyunun sonunda yenilmenizi sağlıyorlar. böylece küçük dünyalarında, tanımadığı takım arkadaşlarından intikam almış oluyorlar.

2- Türkiye'de ortalama internet bağlantısı çok kötü. gerçekten oyunun sonunu düşmeden,kopmadan getirebilen insan sayısı da çok az. bu da bir gerçek. biri oyundan düştüğü zaman, yenilmek kaçınılmaz.

3- LOL takımları dengeli kuramıyor. bir çok maçta ya ezerek yeniliyorsun ya da ezilerek yeniliyorsun. başa baş takım kurduğu çok nadir. bu da oyundan soğuttu.